Romania a invins cu 2-1 pe Arena Nationala reprezentativa Belgiei, intr-o partida amicala in care oaspetii au fost cu ratarile iar tricolorii cu golurile.

Belgia a deschis scorul si a controlat ostilitatile in prima repriza si spre finalul meciului. Romania a jucat insa pragmatic, a atacat cu cap si a inscris cand a trebuit, desi era dominata. Maxim a restabilit egalitatea inainte de pauza si Torje a dus Romania in avantaj din penalty in repriza a doua.

Trupa lui Pti dorea sa incheie anul cu o victorie pe teren propriu, insa planurile tricolorilor n-au fost atat de usor de indeplinit. Asta pentru ca si Belgia nu a fost adversarul care sa sprijine obiectivul echipei romanesti.