Ciclistul roman Eduard Carol Novak a terminat, joi, pe locul opt in proba de fond, la categoriile de handicap C4-C5, din cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra.

Potrivit realitatea.net, Novak era cotat printre marii favoriti ai cursei. Sportivul a fost unul dintre cei 31 de participanti la proba. Intrecerea a avut loc pe o distanta de 80 km, zece tururi a cate 8 km.

Dupa aceasta proba, Eduard Carol Novak si-a incheiat evolutia la Jocurile Paralimpice.

La editia din acest an, romanul a cucerit medalia de aur in proba de ciclism urmarire si medalia de argint in proba de contratimp pe sosea.