Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a cucerit, marti, medalia de bronz in finala pe echipe, fetele pregatite de Octavian Bellu si Mariana Bitang fiind intrecute de Rusia (argint) si SUA (aur).

Gimnastele noastre au avut executii curate, fara ratari majore, insa scorul de la paralele a tras in jos performanta generala. Romania a avut al optulea punctaj la paralele. In ciuda acestui dezavantaj, echipa Romaniei a reusit sa urce pe podium.

Clasamentul final
Aur - SUA 183.596 puncte
Argint - Rusia 178.530 puncte
Bronz - Romania 176.414 puncte

Gimnastele romane au avut de trecut de paralele, in prima rotatie a finalei. Diana Bulimar, Diana Chelaru si Larisa Iordache au strans un scor de 41.465 de puncte, ceea ce le-a asigurat un loc sase.

Note la paralele:

Diana Bulimar 14.066
Diana Chelaru 13.633
Larisa Iordache 13.766

Urmatorul aparat a fost barna, unde Catalina Ponor a reusit o performanta buna. Romania a terminat rotatia pe barna cu scorul de 45.249 de puncte si dupa a doua rotatie, a urcat pe locul 4 in clasament.

Note la barna:
Diana Bulimar 14.553
Larisa Iordache 15.300
Catalina Ponor 15.416

Romania a deschis rotatia la sol cu o executie buna din partea Dianei Bulimar, urmata de Catalina Ponor. Sandra Izbasa a avut cel mai bun scor la sol, cu o nota de 15.200.

Note la sol
Diana Bulimar 14.700
Catalina Ponor 14.800
Sandra Izbasa 15.200

Ultima proba pentru Romania au fost sariturile. La finalul concursului, echipa noastra a strans 176.414 puncte.