Boca Juniors a ratat cel de-al saptelea titlu suprem si nu a reusit sa o ajunga din urma pe Independiente.

Brazilienii de la Corinthians au castigat in premiera trofeul suprem al fotbalului de club din America de Sud, cu scorul de 3-1 in fata gruparii argentiniene Boca Juniors.

Formatia din Sao Paulo a castigat cu 2-0 aseara, in timp ce saptamana trecuta, la Buenos Aires, obtinuse o remiza, scor 1-1. Emerson a deschis scorul in debutul reprizei secunde, dupa o pasa senzationala, cu calcaiul, a lui Danilo.

Atacantul in varsta de 33 de ani a dublat avantajul brazilienilor in minutul 73 si a adus prima Copa Libertadores in vitrina clubului Corinthians, care va merge in Japonia, la Cupa Mondiala a cluburilor, in decembrie, scrie evz.