UEFA a anuntat, in cursul zilei de miercuri, ca un numar de patru arbitri nu vor mai oficia la EURO 2012.

Viktor Kassai (Ungaria), Wolfgang Stark (Germania), Bjorn Kuipers (Olanda) si Carlos Velasco Carballo (Spania) au fost trimisi acasa din cauza greselilor pe care le-au comis, scrie hotnews.ro.

Viktor Kassai
- a condus meciul Anglia - Ucraina (1-0) si nu a validat un gol perfect valabil pentru Ucraina.

Carlos Velasco Carballo - a eliminat un jucator grec in timpul meciului Polonia - Grecia (1-1), si nu a dictat o lovitura libera pentru Danemarca in partida Germania - Danemarca (2-1).

Wolfgang Stark - a condus meciul Croatia - Spania (0-1) si nu a dictat un penalti pentru croati.

Bjorn Kuipers - a condus meciul Ucraina - Franta (0-2), partida pe care a intrerupt-o in minutul 5 din cauza unei furtuni. Disputa a fost reluata dupa aproximativ 50 de minute.