Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a invins, pe teren propriu, ocupanta locului secund Dunarea Brail.

Aflata la primul meci oficial, dupa eliminarea in semifinalele Ligii Campionilor, Oltchim a intampinat ceva probleme in a se impune in fata formatiei brailene, antrenata de Ioan Baban. Usor marcate de prezenta scazuta a spectatorilor (aproximativ 300), jucatoarele valcene si-au dat drumul la joc cu greu, 3-5 (min. 6), 4-7 (9), potrivit OnlineSport.ro.

"Liga Campionilor e Liga Campionilor, aici e altceva, haideti!", le-a spus la time-out, suparat, antrenorul Radu Voina. Elevele sale au egalat in minutul 13, 9-9, preluand conducerea patru minute mai tarziu, 12-11. In minutul 20, la scorul 16-13, extrema Iulia Curea (Oltchim) avea 8 goluri marcate, fiind principalul pericol pentru adversare, care au ripostat hotarate (18-20, min. 28).

Citeste intregul articol pe OnlineSport.ro.