Duminica seara a avut loc finala Cupei Africii pe Natiuni, un meci tensionat dar echilibrat care s-a terminat cu lovituri de penalty.

Zambia a castigat pentru prima data in istoria echipei sale de fotbal Cupa Africii pe Natiuni. Zambia a triumfat impotriva echipei Coastei de Fildes dupa loviturile de departajare, meciul concluzionand cu scorul de 8-7.

S-a ajuns la lovituri de departajare dupa ce cele doua echipe au jucat 120 de minute, fara sa dea vreun gol.

In minutul 70, Didier Drogba a ratat o lovitura de la 11 metri. Finala s-a incheiat la egalitate, scor 0-0, fiind nevoie de loteria penaltiurilor pentru a fi stabilita invingatoarea, relateza hotnews.ro.

Pentru echipa Zambiei, victoria este cu atat mai semnificativa deoarece in urma cu 19 ani (in 1993), toate echipa nationala a tarii a pierit intr-un accident de avion care-i purta spre Libreville, Gabon. Finala Cupei Africane de duminica a avut loc tot in Libreville.