Afla ce rezultate au tenismenii romani in turneul de Grand Slam.

Jucatoarea Monica Niculescu, locul 32 WTA si cap de serie numarul 31, a invins-o cu scorul de 5-7, 6-0, 6-3, pe frantuzoaica Alize Corne, locul 85 WTA, fiind prima sportiva din Romania care accede in turul doi al Australian Open.

Prin calificarea in turul doi, Niculescu si-a asigurat un cec in valoare de 33.300 de dolari australieni (circa 27.000 de euro) si 100 de puncte WTA. In faza urmatoare, ea va evolua tot impotriva unei jucatoare din Franta, Pauline Parmentier, locul 70 WTA, care a invins-o pe rusoaica Alla Kudriavteva, locul 108 WTA, scor 6-3, 5-7, 6-3. In cazul unei victorii in turul secund, Niculescu ar putea sa o intalneasca in faza urmatoare pe numarul 1 WTA, daneza Caroline Wozniacki, potrivit MEDIAFAX.

Doi tenismeni romani care au participat la turul de deschidere al turneului de Grans Slam au fost eliminati.

Victor Hanescu care l-a avut ca adversar pe reprezentantul Germaniei Tobias Kemke a pierdut in fata lui cu un scor de 6-2, 6-1, 6-2. Meciul dintre cei doi a durat 45 de minute, Hanescu incasand pentru participare suma de 20,000 de dolari, potrivit HotNews.

Simona Halep, ocupanta locului 57 in clasament, s-a confruntat cu jucatoarea din calificari cu numarul 189 in ierarhia WTA, Paula Ormaechea . Intr-un meci de 20 de minute romanca a fost scoasa din clasament cu scorul de 6-1, 3-6, 7-5.