Sambata, New York Post precizase ca Frazier suferea de cancer la ficat in stadiu avansat. Fostul pugilist a fost disgnosticat cu cancer in luna septembrie.
Joe Frazier a fost primul boxer care l-a invins pe legendarul Mohammed Ali, prin decizia unanima a arbitrilor, dupa 15 runde, in 1971, la Madison Square Garden din New York, partida ce a fost supranumita "meciul secolului". In acel moment niciunul dintre boxeri nu cunoscuse infrangerea.
Ulterior, Frazier a pierdut de doua ori contra lui Muhammad Ali, in 1974 si 1975, scrie MEDIAFAX.
Joe Frazier si-a inceput cariera cu 29 de victorii consecutive, reusind sa devina pentru prima data campion mondial al greilor in 1970, dupa ce l-a invins pe Jimmy Ellis in cinci reprize.
In 1973, Frazier, supranimut "Smokin' Joe", s-a luptat din nou pentru titlul mondial, de data aceasta cu compatriotul sau George Foreman, dar a fost trimis de sase ori la podea inainte ca lupta sa fie oprita. El a fost invins pentru a doua oara de George Foreman in 1976.
In cariera sa, Joe Frazier a avut 32 de victorii, dintre care 27 prin knockout, si 4 infrangeri si a inregistrat un meci terminat la egalitate.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Il Volo ajunge la Oradea duminică, 23 noiembrie, la Oradea Arena – Seara în...
Sursa: kudika.ro