Nationala de baschet masculin a Romaniei a obtinut, luni, prima victorie din grupa A, la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen, in fata reprezentativei Cehiei, scor 87-71 (40-31).

Marcatori: Romania - Moldoveanu 24 puncte, Mandache 22, Nicoara 19, Popescu 10, Tibirna 6, Gutoaia 4, Andrei 2.

Cehia - Auda 21 puncte, Hruban 17, Slavik 12, Macela 7, Jelinek 6, Harcar 3, Moravec 3, Peterka 2.

In primele doua partide din grupa A, tricolorii antrenati de Dan Calancea si Cristian Achim au cedat in fata Braziliei, cu 74-77 dupa prelungiri, si a Germaniei, cu 60-71, transmite MEDIAFAX.

Ultimele doua meciuri ale Romaniei in grupa A vor avea loc in compania Chinei (miercuri, ora 15.30) si a Emiratelor Arabe Unite (joi, 13.00).

Primele doua clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala, echipele de pe locurile 3-4 vor juca pentru clasarea pe locurile 9-16, iar cele de pe locurile 5-6, pentru clasarea pe locurile 17-23.

Din 19 august vor incepe meciurile de clasament si semifinalele, ceremonia de inchidere a competitiei masculine de baschet fiind programata in 22 august. La baschet participa 23 de echipe la masculin, respectiv 16 la feminin.

Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen se incheie in 23 august.