Lacrimi de bucurie, urale si un public in picioare! Lucian Bute a castigat meciul cu Jean Paul Mendy prin KO, in repriza a 4-a, dupa o lovitura senzationala cu bratul stang.

Bute a izbucnit in lacrimi: Este pentru prima oara cand pugilistul isi apara centura mondiala in Romania, scrie sport.ro.

• Jucatorul galatean obtine astfel cea de-a 29-a victorie din cariera, 24 dintre ele fiind inainte de limita.

Dupa ce in primele trei reprize si-a tatonat adversarul, fara a ceda insa initiativa, Bute a fortat in runda a patra si si-a trimis adversarul la podea cu un croseu de stanga.

"Va multumesc, ati fost extraordinari!”,
au fost primele cuvinte ale pugilistului roman imediar dupa finalul meciului, apoi a continuat: „Sunt mandru ca sunt roman si ca v-am facut fericiti”, scrie Antena3.

Cum a decurs gala "Campion pentru Romania":

• Pugilistul Bogdan Dinu a castigat prin KO meciul de la categoria grea, disputat in compania tanzanianului Awadh Mohamed Tamim, conform MEDIAFAX. Bogdan Dinu (5-0-0, 2 KO) l-a invins pe Awadh Mohamed Tamim (12-2-0, 7 KO) printr-un KO in prima repriza, intr-un meci ce ar fi trebuit sa aiba patru runde.

• Canadianul Pier-Olivier Cote l-a invins pe mexicanul Pedro Navarette, intr-un meci contand pentru categoria superusoara, disputat in opt reprize.Toti cei trei arbitri judecatori l-au vazut castigator in unanimitate (80-75, 80-73, 80-71) pe Pier-Olivier Cote (Canada, 16-0-0, 11 KO) in fata lui Pedro Navarette (Mexic, 25-11-3, 14 KO).

• Canadianul Renan St. Juste l-a invins pe mexicanul Jaudiel Zepeda in al doilea meci al galei, disputat pe parcursul a opt reprize la categoria supermijlocie. Cei trei arbitri-judecatori l-au vazut castigator in unanimitate (79-74, 80-72, 80-72) pe Renan St-Juste (Canada, 22-2-1, 15 KO) in fata lui Jaudiel Zepeda (Mexic, 12-4-1, 9 KO).

• Rusul Sahib Usarov l-a invins pe Sergio Gomez Acevedo (Nicaragua), la categoria supercocos, in primul meci al galei. Toti cei trei arbitri judecatori l-au vazut invingator pe Usarov (15-0, 6 KO), in fata lui Acevedo (16-8, 12 KO).
Vezi mai jos momentul decisiv in care Lucian Bute il invinge pe Jean Paul Mendy: