Chiar daca a obtinut o victorie la scor, Real Madrid a trecut prin clipe grele pana sa-si adjudece victoria. Norvegienii au intrat la pauza in avantaj, Strand deschizand scorul in minutul 40. Dupa pauza, furia "galacticilor" nu a mai putut fi oprita de nordici. Woodgate, Raul, Helguera si Beckham au punctat rand pe rand pentru Real.

REMIZE

Finalista editiei precedente a Ligii Campionilor, Milan, a reusit doar un 0-0 "acasa", in fata celor de la PSV Eindhoven. A fost in fapt o razbunare a olandezilor pentru eliminarea parca nedreapta din semifinalele competitiei din sezonul trecut. In celalalt meci al grupei, Fenerbahce si Schalke au remizat, scor 3-3, la capatul unui in joc nebun. Artmedia a mai scos un punct, avand sanse reale la calificare.

REZULTATELE DE ASEARA

Grupa E
Fenerbahce - Schalke 3-3
F. Luciano (’15), M. Nobre (’74), S. Appiah (’79) / Lincoln (’59, ’62), K. Kuranyi (’77)
AC Milan - PSV Eindhoven 0-0

Clasament: 1. Milan 5p; 2. Fenerbahce 4p; 3. PSV Eindhoven 4p; 4. Schal- ke 2p.

Grupa F
Lyon - Olympiakos 2-1
P. Juninho (’4), Govou (’89)/ Kafes (’84)
Real Madrid - Rosenborg 4-1
Woodgate (’48), Raul (’52), Helguera (’68), Beckham (’82) / R. Strand (’40)
Clasament: 1. Lyon 9p; 2. Real Madrid 6p; 3. Rosenborg 3p; 4. Olympiakos 0p.

Grupa G
Anderlecht - Liverpool 0-1
D. Cisse (’20)
Chelsea - Betis 4-0
D. Drogba (’24), R. Carvalho (’44), J. Cole (’59), H. Crespo (’64)
Clasament: 1. Chelsea 7p; 2. Liverpool 7p; 3. Betis 3p; 4. Anderlecht 0p.

FC Porto - Inter Milano 2-0
Materazzi (’22-autogol), McCarthy (’35)
Rangers - Artmedia 0-0
Clasament: 1. Inter Milano 6p; 2. Glasgow Rangers 4p; 3. Artmedia Petrazalka 4p; 4. FC Porto 3p