Dupa ce a pierdut in tur cu 0-1, si dupa eliminarile celorlalte echipe din peninsula, Milan si Roma, nerazzurii incearca sa treaca in sferturile Ligii, in speranta de a reedita performanta de anul trecut.

Bayern Munchen a facut un pas important la Milano, invingand formatia lui Chivu cu 1-0, prin golul marcat de Mario Gomez in minutul '90. In acest context, bavarezii se pot califica si cu un 0-0.

Cum germanii nu au un sezon tocmai fericit si rezultatele din campionatul intern sunt fluctuante, si cum milanezii incearca sa salveze reputatia unui fotbal italian lovit de reculul a doua dintre formatiile sale de top, meciul se anunta a fi unul extrem de disputat.