Marele tenismen a fost eliminat din turneul Australian Open pentru al doilea an consecutiv.

Numarul unu mondial a parasit Australian Open in sferturi, fiind invins de David Ferrer, in trei seturi: 4-6, 2-6, 3-6, potrivit DailyMail.

Rafael Nadal a ratat astfel sansa de a obtine primul Grand Slam din cariera. Nadal ar fi devenit singurul jucator care detine cele 4 turnee importante
.

Se pare ca la esecul tenismenului a contributi si o accidentare la coapsa dreapta, produsa in timpul primului set cu Ferrer, compatriotul sau profitand de aceasta ocazie pentru a-si asigura victoria.

In timpul partidei, Nadal a parasit terenul pentru a primi ingrijiri medicale si a cerut de mai multe ori time out.