Italianca s-a impus dupa un set de trei ore, reusind breakul care i-a adus victoria cu 16-14 in decisiv. Recordul absolut de durata ramane insa in dreptul lui Isner si Mahut care au jucat, anul trecut, un meci de 11 ore si 5 minute.
Italianca Francesca Schiavone s-a calificat in sferturile de finala ale Australian Open dupa ce a trecut de rusoaica Svetlana Kuznetova intr-un meci care a durat patru ore si 44 de minute si a cuprins 47 de game-uri, scrie MEDIAFAX.

Scorul final a fost 4-6, 6-1, 16-14. Meciul dintre cele doua a stabilit si recordul ca durata de timp al unui meci de Mare Slem, dupa introducerea regulei de tie-break, potrivit gandul.info.