Steaua Bucuresti s-a calificat joi in semifinalele Cupei Romaniei-Timisoreana la fotbal, dupa ce a invins pe Rapid Bucuresti cu scorul de 1-0 (0-0), in Giulesti.

Unicul gol al partidei a fost reusit de Romeo Surdu in minutul 48, relateaza AGERPRRES.

Cel mai bun jucator de pe teren a fost Ciprian Tatarusanu, portarul Stelei, care a salvat numeroase situatii de gol.

• Marius Sumudica, antrenorul echipei de fotbal Rapid Bucuresti, a declarat, dupa eliminarea formatiei sale din Cupa Romaniei-Timisoreana, scor 0-1, ca giulestenii meritau sa castige, dupa cum s-au desfasurat ostilitatile pe terenul de joc.

Antrenorul giulestean s-a referit la un episod trist din istoria confruntarilor Rapid - Steaua. La 20 martie 2008, cand Rapidul conducea pe Steaua cu 1-0, in Giulesti, gol marcat de Sapunaru, in minutul 68, a fost aruncata o bricheta pe teren. Florin Lovin a scos imediat echipa stelista de pe gazon, iar comisiile de judecata au decis sa acorde victoria la masa verde echipei din Ghencea.

• La randul sau, Marius Lacatus, antrenorul echipei de fotbal Steaua Bucuresti, a declarat ca doreste foarte mult sa castige competitia KO, dupa ce sansele de a prinde un loc de Liga Campionilor, prin campionatul intern, au fost compromise in actuala editie.

Lacatus a adaugat, totodata, ca Steaua isi propune in acest sezon sa castige Cupa Romaniei. "Toti cei calificati sunt periculosi, pe mine ma intereseaza finala si sa o castig, mai putin cu cine jucam", a spus antrenorul ros-albastrilor.

Fostul patron al Rapidului, George Copos a fost testat pozitiv cu...
Fostul patron al Rapidului,...

• Galeria echipei Steaua Bucuresti, formata din circa 400 de persoane, a fost evacuata de fortele de ordine de pe stadionul ''Giulesti-Valentin Stanescu'', joi seara, dupa ce a provocat intreruperea meciului dintre Rapid si Steaua.

Suporterii stelisti, care au lipsit la meciul celor doua formatii de luni, din campionat, tot din Giulesti (0-0), au inceput sa arunce cu petarde si suporturi de steaguri in teren in minutul 11 al partidei, la scorul de 0-0, fapt care l-a determinat pe arbitrul Alexandru Tudor sa intrerupa jocul.

Fortele de ordine au intervenit si au evacuat galeria oaspetilor, iar jocul s-a reluat in minutul 19, dupa o intrerupere de circa 8 minute.