Internationalul roman Nicolae Mitea a fost titular pentru Ajax Amsterdam in partida amicala pe care echipa sa a pierdut-o, marti seara, pe Stadionul "Martinez Valero" din Elche, scor 1-2 cu FC Barcelona, liderul din Primera Division. Mitea a fost schimbat la pauza de Edgar Manusarian, jucator care, la doar 17 ani, a fost desemnat cel mai bun fotbalist al Armeniei. In schim, Bogdan Lobont, in refacere dupa o accidentare, nu a fost convocat de antrenorul Ronald Koeman pentru acest meci. Pentru FC Barcelona a marcat Eto'o, in minutele 1 si 29, in timp ce golul lui Ajax a fost inscris de Lindaren, in minutul 89.