Dupa ce au invins Danemarca si Franta, fetele lui Otelea au gresit pasii la ceardas, cedind usor in fata Ungariei, tara organizatoare. Meciul s-a decis in prima repriza, Romania marcind doar de doua ori in zece minute! Repriza a doua a fost marcata de un moment de suspans, in minutul 36 diferenta reducindu-se la doar un gol. Finalul a fost unul fara emotii pentru gazde. In celalalt meci al grupei, Germania a invins Austria cu 29-23 (13-13). Romania va intilni, astazi, intr-un joc decisiv pentru calificarea in semifinalele CE, nationala Austriei, echipa care are in componenta trei romance: Sorina Lefter Teodorovic, Simona Spiridon si Gabriela Rotis. Nici antrenorul adversarelor noastre, Herbert Muller, nu este strain de Romania, el fiind nascut la Timisoara. "Nu va fi deloc usor. Ma refer atit la valoarea celor doua echipe, dar mai ales la faptul ca, emotional, nu este usor sa joci impotriva nationalei tarii tale de origine", a declarat Spiridon.