Creditat cu sanse la medalie, Marian Oprea (foto) si-a respectat blazonul si a castigat aseara "bronzul" la triplusalt in cadrul Campionatelor Mondiale de atletism care se desfasoara la Helsinki.
ACCIDENTAT
Performanta este cu atat mai notabila cu cat atletul roman a fost nevoit sa participe avand infiltratii cu xilina la calcai, iar pe toata durata concursului a plouat torential. Oprea a reusit saritura de bronz, de 17,42 metri, la ultima incercare, a sasea, la doar 2 centimetri de "argint", care a fost castigat de cubanezul Yoandri Betanzos (17,44).
Medalia de aur i-a revenit americanului Walter Davis, cu o saritura de 17,57 metri. Medalia obtinuta de Marian Oprea este prima pentru Romania in probele masculine in cele noua editii ale Campionatelor Mondiale in aer liber desfasurate pana in prezent.
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Semințele de chia – un aliat discret pentru un stil de viață echilibrat
Sursa: garbo.ro
-
Unde greșim în pat: 10+1 obiceiuri care strică plăcerea
Sursa: kudika.ro