Olanda a invins vineri Brazilia, una dintre favoritele Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud, scor 2-1.

Echipa Braziliei pleaca acasa, desi a deschis scorul prin Robinho, in minutul 10, in meciul cu Portocala mecanica. Gafa brazilienilor a venit, insa, in minutul 53, prin autogolul lui Felipe Melo. Olanda a dat golul decisiv in minutul 68, gol marcat de Wesley Sneijder.

Olanda a castigat pentru prima data dupa 36 de ani cu sud-americanii. Rezultatul este cu atat mai neasteptat cu cat toata lumea visa la o finala intre Brazilia si Argentina.

Portocala Mecanica va intalni in semifinale Uruguay.