La finalul celor 90 de minute regulamentare si al prelungirilor, nici Paraguay, nici Japonia nu reusisera sa marcheze, motiv pentru care, pentru prima data la acest Campionat Mondial, castigatoarea partidei a fost stabilita din penalty-uri.

Repriza secunda a fost mai slaba decit prima, fara nici o situatie clara de gol, meciul intrand si iesind din prelungiri cu scorul 0-0. Singurul lucru remarcabil din a doua repriza au fost cele trei cartonase galbene care s-au aratat, toate pentru japonezi.

Astfel, dupa un meci care nu a stralucit, nationala Paraguay-ului a reusit sa bata samuraii japonezi si sa se califice in sferturile de finala ale Cupei marcand 4 goluri din loviturile de la 11 metri. Scor final: Paraguay-Japonia 4 la 3.

• Componenta echipelor:
Paraguay: Villar - Morel, Bonet, Santa Cruz, Benitez, Vera, Da Silva, Riveros, Lucas, Ortigoza, Alcaraz

Japonia: Kawashima - Abe, Komano, Tulio, Nagatomo, Endo, Matsui, Okubo, Hasebe, Honda, Nakazawa