Olanda s-a calificat in Sferturile de finala ale Campionatului Mondial de Fotbal dupa ce a invins Slovacia, scor 2-1.

"Portocala mecanica" a inscris in minutul 18, prin Robben si in minutul 84, prin Sneijder. Reprezentativa Slovaciei, o surpriza placuta a acestui Campionat, dupa ce a trimis campioana Mondiala, Italia, acasa, a marcat din penalty in prelungiri, gol dat de Vittek.

Olandezul Arjen Robben a fost desemnat jucatorul meciului.

Componenta echipelor:

Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - De Jong, Van Bommel - Kuyt, Sneijder (Afellay 90+2), Robben (Elia 71) - Van Persie (Huntelaar 80). Antrenor: Bert Van Marwijk.

Slovacia: Mucha - Pekarik, Skrtel, Durica, Zabavnik (Jakubko 88) - Kucka, Hamsik (Sapara 87) - Weiss, Jendrisek (Kopunek 71), Stoch - Vittek. Antrenor: Vladimir Weiss.