Reprezentativa Argentinei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Africa de Sud dupa ce a invins reprezentativa Mexicului, scor 3-1.

Argentina a facut spectacol in meciul cu Mexicul, deschizand scorul prin Tevez in minutul 25, care a marcat dupa un lob senzational al lui Messi de la 16 metri. Huguain ia prin surprindere apararea mexicana si inscrie in minutul 32. In repriza a doua, in minutul 50, Tavez ii ofera o alta surpriza placuta lui Maradona si baga mingea in poarta.

Hernandez surprinde, apoi, dand un gol superb pentru Mexic in minutul 71, din pacate insuficient pentru ca echipa sa sa ramana in competitie.

Argentina va intalni in sferturi reprezentativa Germaniei.

• Componenta echipelor:

Argentina: Romero - Heinze, Burdisso, Demichelis, Otamendi - Di Maria, Mascherano, M. Rodriguez - Higuain, Messi, Tevez

Mexic: O. Perez - Osorio, F. Rodriguez, R. Marquez, Salcido - E, Juarez, Torrado, A. Guardado - Dos Santos, J. Hernadez, A. Bautista