Dupa ce a invins SUA, Ghana este a treia echipa africana din istoria Campionatului Mondial de Fotbal care a ajuns in sferturi.

Ghana a invins SUA in al doilea meci din optimile Cupei Mondiale, cu scorul 2-1. Acest meci a avut nevoie de prelungiri, intrucat in minutul 90, scorul era 1-1.

Africanii au marcat prin Kevin Prince Boateng, in minutul 5, si Asamoah Gyan, in minutul 93, in timp ce pentru Statele Unite ale Americii a bagat mingea in poarta Landon Donovan, din penalty, in minutul 62.

Ghana a repetat performantele Camerunului(1990) si Senegalului(2002) de a ajunge in sferturi, mai ales datorita lui Asamoah Gyan care a facut o figura impresionanta luand prin surprindere apararea americana in al treilea minut din prima repriza din prelungiri.

Reprezentativa africana va intalni, pe 2 iulie, reprezentativa Uruguayului in sferturile de finala.