Spania si Chile merg in optimile de finala, in urma victoriei obtinute de echipa lui Fernando Torres cu sud-americanii, scor 2-1.

Spaniolii s-au ambitionat si au oferit un adevarat spectacol in meciul cu Chile. David Villa a dat un gol spectaculos in minutul 25, pentru ca apoi sa inscrie Iniesta in minutul 37. Sud-americanii au reusit sa bage mingea in poarta abia in minutul 47, insa nu au reusit sa egaleze pana la finalul meciului.

Pe celalalt teren, meciul dintre Honduras si Elvetia s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

In optimile de finala, Spania va intalni Portugalia, in timp ce Chile se va infrunta cu Brazilia.[Grupa G: Brazilia si Portugalia, un meci fara spectacol]

• Componenta echipelor:

Chile: Bravo - Jara, Ponce, Medel, Isla - Gonzalez, Estrada, Vidal - Beausejour, Valdivia, Sanchez

Spania: Casillas - Ramos, Pique, Puyol, Capdevila - Xavi, Sergio, Alonso - Iniesta, Torres, David Villa

Elvetia: Benaglio - Lichsteiner, Von Bergen, Huggel, Barnetta, Inler, Nkufo, Grichting, Fernandes, Ziegler, Derdiyok

Honduras: Valladares - Chavez, Figueroa, Bernardez, Thomas, Nunez, W.Palacios, J.N. Palacios, Suazo, Sabillon, Alvarez