Dupa ce Franta a plecat acasa, a venit randul unei alte mari echipe sa isi faca bagajele.

Dupa doua remize, cu Paraguay si Noua Zeelanda, reprezentativa Italiei, campioana mondiala in 2006, a pierdut in fata Slovaciei, scor 3-2.

Codasa grupei, inainte de meciul de joi, Slovacia a jucat spectaculos si a deschis scorul in minutul 25 prin sutul lui Robert Vittek, care a marcat si cel de-al doilea gol in minutul 74.

Lovitura finala a venit de la Kopunek, care, in minutul 87, a inscris golul victoriei si a dus Slovacia in optimile de finala alaturi de Paraguay.

• Componenta echipelor:

Slovacia: Mucha - Pekarik, Skrtel, Zabavnik, Strba, Vittek, Stoch, Durica, Hamsik, Jendrisek, Kucka
Rezerve: Cech, Weiss, Kozak, Sestak, Sapara, Pernis, Holosko, Jakubko, Kopunek, Salata, Petras, Kuciak

Italia: Marchetti - Criscito, Chiellini, Cannavaro, De Rossi, Pepe, Gattuso, Iaquinta, Di Natale, Zambrotta, Montolivo
Rezerve: Buffon, Maggio, Gilardino, Bocchetti, De Sanctis, Marchisio, Camoranesi, Palombo, Quagliarella, Pazzini, Pirlo, Bonucci

Paraguay: 1. Justo Villar - 4. Denis Caniza (capitan), 5. Julio Cesar Caceres, 14. Paulo Da Silva, 3. Claudio Morel Rodriguez - 13. Enrique Vera, 16. Cristian Riveros, 15. Victor Caceres - 9. Roque Santa Cruz, 7. Oscar Cardozo (19. Lucas Barrios, 66), 18. Nelson Haedo Valdez (10. Edgar Benitez, 67).