Britanicii au invins Slovenia la o diferenta de un singur gol, urcand pe locul 2 in grupa C a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

• Rezumatul meciului

Sub presiunea de a salva onoarea echipei, nationala Angliei a inceput partida in forta, presand echipa adversa inca din primul minut. Slovenia a facut fata insa loviturilor lui Lampard, Rooney sau Gerrard.

A urmat ca in minutul 32 Jermain Defoe sa decida rezultatul partidei, eliminandu-i pe sloveni. In urma reusitei, cu ajutorul centrarii lui Milner, Defoe a fost considerat salvatorul Angliei.

Desi slovenii au incercat sa marcheze pana in ultimul minut, scorul final a ramas 1-0.

SLOVENIA: S. Handanovic - Brecko, Suler, Cesar, Jokic - Birsa, Koren, Radosavljevic, Kirm - Ljubijankic, Novakovic
Rezerve: Dzinic, Ilic, J. Handanovic, Dedic, Khrin, Seliga, Filekovic, Komac, Stevanovic, Mavric, Matavz, Penic.

ANGLIA: James - Johnson, Upson, Terry, A. Cole - Gerrard, Lampard, Barry, Milner - Defoe, Rooney
Rezerve: Dawson, Lennon, Crouch, J. Cole, Green, Warnock, Wright-Phillips, Heksey, Hart, Carragher, King.

• CM 2010: SUA-Algeria, 1-0

Tot miercuri, SUA a invins Alegeria, ajungand in optimile de finala alaturi de Anglia. Desi invinsa, Algeria a oferit de asemenea un joc de calitate.

Algerienii au inceput partida in forta, cu mari ocazii de gol. A urmat ca americanii sa preia posesia mingii si chiar sa inscrie, in minutul 19, prin Dempsey, golul fiind insa anulat pe motiv de offside.

Meciul s-a dovedit in continuare unul foarte strans, pana aproape de final, cand Donovan a reusit sa deschida scorul si sa trimita SUA in optimi.