Dupa semiesecul din meciul cu Uruguay, "cocosii galici" au fost invinsi rusinos de Mexic, cu scorul 2-0.

Francezii au avut o evolutie dezamagitoare, iar rezultatul acestui meci ii face sa isi cam ia adio de la optimi.

In minutul 65, Mexicul a marcat prin Javier Hernandez, plecat, aparent, din pozitie de offside. Francezii s-au vazut nevoiti, apoi, sa atace, lucru facut, din pacate, cu agresivitate, intrucat in minutul 78 Abidal l-a faultat in careu pe Barrera si a provocat un penalty. Blanco a adus, astfel, al doilea gol pentru Mexic.

Componenta echipelor:

Franta: Lloris - Sagna, Gallas, Abidal, Evra - Toulalan, Diaby - Govou (Valbuena 69), Ribery, Malouda - Anelka (Gignac 46). Antrenor: Raymond Domenech.

Mexic: Perez - Osorio, Moreno, Rodriguez, Salcido - Juarez (Javier Hernandez 55), Marquez, Torrado - Giovani Dos Santos, G. Franco (Blanco 62), Carlos Vela (Barrera 31). Antrenor: Javier Aguirre.

„Cocosii galici“, la primul semiesec: 0-0 cu Uruguay