Africa de Sud este foarte aproape de a parasi Campionatul Mondial, dupa ce a pierdut aseara cu scorul 0-3 in fata Uruguayului.

Golurile au fost marcate de vedeta Diego Forlan, in minutul 24 si 80 (pen) si Pereira (90).

La o faza in care nu a fost deloc ofsaid, vicleanul Suarez a cazut in careul advers, impiedicandu-se de varful ghetei portarului Khune, iar arbitrul italian Busaca a acordat penalty pentru sud-americani si i-a aratat cartonasul rosu goalkeeperului african, scrie ProSport.

Astfel, pentru a doua oara in istoria Campionatului Mondial un portat a primit cartonas rosu.

Penalty-ul a fost executat de Forlan care a inscris fara probleme iar Alvaro Pereira, cel vandut de CFR la Porto cu patru milioane a inchis tabela in prelungiri.

Afla ultimele noutati de la Campionatul Mondial de fotbal din Dosarul 9AM.