Sport 31 August 2009 10:18
Castigatoarea Ligii Campionilor, FC Barcelona, a cucerit vineri seara Supercupa Europei, dupa ce a invins cu 1-0, dupa prelungiri, detinatoarea Cupei UEFA, Sahtior Donetk, formatie antrenata de tehnicianul roman Mircea Lucescu, informeaza site-ul competitiei.
Scorul la finalul celor 90 de minute a fost egal 0-0, iar partida a intrat in prelungiri.

Golul victoriei catalanilor a fost reusit in minutul 115 de Pedro Rodriguez Ledesma, care a primit pasa de la Lionel Messi, relateaza NewsIn

Fundasul roman Razvan Rat a fost integralist la gruparea din Donetk.

Partida, care s-a desfasurat pe stadionul Louis II din Monaco, a fost condusa la centru de arbitrul Frank De Bleeckere.

Echipa pregatita de Guardiola a castigat al cincilea trofeu consecutiv, dupa titlul de campioana in Spania, Cupa Spaniei, Liga Campionilor si Supercupa Spaniei.