In ultimii ani, mai exact in ultimii zece, sportivii romani nu au mai avut motive sa se planga de absenta recompenselor pentru rezultatele de exceptie obtinute in intrecerile internationale de anvergura -– jocuri olimpice, campionate mondiale si europene.
Paradoxal insa, in ciuda premierilor substantiale atat de la ministerul sau agentia de resort, ori Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, de multe ori dublate pentru campioni sau chiar pentru toti ocupantii podiumului, rezultatele au inceput sa fie din ce in ce mai slabe.
Mai mult, gratie politicii COSR, componentii loturilor olimpice largite alcatuite la putina vreme dupa incheierea olimpiadei au primit, stimulativ, si indemnizatii olimpice aproape imediat dupa debutul noului ciclu olimpic.
Din acest an insa, dupa JO de la Beijing, cand delegatia Romaniei, formata din 113 sportivi, a revenit in tara doar cu opt medalii, COSR si-a schimbat politica, spre nemultumirea multor antrenori mai ales.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro