Sport 25 Iunie 2009 02:11
Nationala de fotbal a Statelor Unite a obtinut miercuri seara calificarea in finala Cupei Confederatiilor, dupa ce a invins cu scorul de 2-0 Spania, campioana europeana, informeaza site-ul oficial al competitiei.
Scorul a fost deschis de Altidore, in minutul 27, iar al doilea gol al Statelor Unite a fost reusit de Dempsey, in minutul 74.
Campioana europeana a inregistrat prima infrangere dupa doi ani si opt luni, ultimul meci pierdut avand loc in noiembrie 2006, contra Romaniei, iar intre timp a stabilit si un record de 15 partide consecutive castigate, potrivit NewsIn.

Spania: Casillas - Ramos, Pique, Puyol, Capdevila - Fabregas (Cazorla 68), Alonso, Riera (Mata 78) - David Villa, Xavi, Torres. Selectioner: Vicente Del Bosque.

Statele Unite: Howard - Spector, Onyewu, Bocanegra, Demerit - Dempsey (Bornstein 88), Clark, Bradley, Donovan - Davis (Feilhaber 69), Altidore (Casey 83). Selectioner: Bob Bradley.

Nationala nord-americana a evoluat in inferioritate din minutul 87, dupa ce mijlocasul Bradley a fost eliminat.

Meciul a avut loc pe Free State Stadium din Bloemfontein, fiind condus la centru de arbitrul Jorge Larrionda din Uruguay.

Joi va avea loc cealalta semifinala a competitiei, intre Brazilia si Africa de Sud. Finala pentru locurile 3-4 se va disputa duminica, la Rustenburg, in timp ce f inala mare va avea loc tot duminica, la Johannesburg.