Decizia Tribunalului Arges de respingere a propunerii procurorilor DNA de prelungire a mandatelor de arestare preventiva pentru cei cercetati in scandalul de coruptie din fotbal se aplica pentru cinci inculpati: Cornel Penescu, Gheorghe Constantin, Marcel Lica, Liviu Facaleata, Cristian Libertatu.
In cazul arbitrului Aurelian Bogaciu este o situatie speciala, avocatul lui solicitand amanarea discutarii cazului pentru a putea studia dosarul, intrucat tot luni s-a judecat, la Curtea de Apel, recursul depus de clientul sau impotriva respingerii cererii de eliberare sub control judiciar. Instanta a amanat judecarea prelungirii mandatului de arestare preventiva a arbitrului Aurelian Bogaciu pentru marti.
Magistratii Tribunalului Arges au respins, luni, cererea procurorilor DNA de prelungire a mandatelor de arestare preventiva pentru finantatorul FC Arges, Cornel Penescu, fostul director al OPC Arges Cristian Libertatu, directorul hipermarketului PIC, Liviu Facaleata, fostul presedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Gheorghe Constantin, si vicepresedintele autosuspendat al CCA Marcel Lica.
Decizia de luni a Tribunalului Arges poate fi atacata cu recurs.
Mandatele de arestare pentru Cornel Penescu, Gheorghe Constantin, Liviu Facaleata si Cristian Libertatu expira in data de 12 mai, iar in cazul lui Bogaciu si Lica mandatele de arestare preventiva expira in data de 21 mai.
La Tribunalul Arges s-au prezentat luni si arbitrii Marcel Savaniu si Sorin Corpodean. Cei doi au fost eliberati vineri din arestul IPJ Arges, dupa ce Curtea de Apel Pitesti a admis recursurile impotriva respingerii cererii de eliberare sub control judiciar. Chiar si asa, propunerea de prelungire a mandatelor a avut loc inainte de decizia de eliberare a lui Savaniu si Corpodean, cei doi arbitrii fiind citati pentru data de 11 mai la Tribunalul Arges.
Procurorii DNA au depus vineri, la Tribunalul Arges, o cerere de prelungire a arestului preventiv pentru cele opt persoane arestate in scandalul de coruptie din fotbal declansat in Arges. In scandalul de coruptie in fotbal care a fost declansat la Pitesti au fost arestati arbitrii Marcel Savaniu, Sorin Corpodean, Aurelian Bogaciu, vicepresedintele autosuspendat al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) Marcel Lica, fostul presedintele al CCA Gheorghe Constantin, patronul FC Arges Cornel Penescu. De asemenea, sunt arestati preventiv, alaturi de Penescu, directorul hipermarketului pitestean PIC (apartinand fratilor Penescu, n.r.), Liviu Facaleata, si fostul director al OPC Arges Cristian Libertatu.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro