Sport 7 Mai 2009 00:08
FC Barcelona a remizat, miercuri seara, pe terenul lui Chelsea Londra, scor 1-1, in mansa secunda a semifinalelor Ligii Campionilor, si a obtinut acccesul in ultimul act al intrecerii, dupa ce in meciul tur cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 0-0, informeaza site-ul UEFA.
Gazdele au deschis scorul prin internationalul ghanez Michael Essien, in minutul 9, iar oaspetii au egalat gratie reusitei lui Andres Iniesta, care a marcat in prelungirile partidei. Din minutul 66, Barcelona a evoluat in inferioritate numerica, dupa ce Eric Abidal a primit cartonasul rosu pentru un fault in postura de ultim aparator.

Chelsea: Cech - Bosingwa, Alex, Terry, A. Cole - Essien, Ballack, Lampard, Malouda - Anelka, Drogba (Belletti 72). Antrenor Guus Hiddink.
FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Y. Toure, Abidal - Xavi, Busquets (Bojan 84), Keita - Messi, Eto'o (Sylvinho 90+7), Iniesta (Gudjohnsen 90+6). Antrenor: Josep Guardiola.

In urma acestui rezultat, FC Barcelona s-a calificat in finala Ligii Campionilor, unde o va intalni pe Manchetser United.