Sport 6 Martie 2009 11:59
Portarul echipei Manchester United, Edwin van der Sar, a primit miercuri gol in partida cu Newcastle, iar recordul sau de invincibilitate s-a oprit astfel la 1.311 minute, o performanta absoluta pentru campionatul Angliei, informeaza NewsIn

Van der Sar a primit gol in minutul 9 al partidei cu Newcastle, din etapa a 28-a, cel care l-a invins, dupa 16 meciuri, fiind danezul Peter Lovenkrands. Olandezul nu mai primise gol de la data de 8 noiembrie 2008, atunci cand Samir Nasri de la Arsenal l-a invins de doua ori.

Precedentul record din Premier League era detinut de portarul lui Chelsea, Petr Cech, pe care Edwin van der Sar l-a depasit inca de la data de 27 ianuarie.

Olandezul se afla aproape si de recordul european detinut de belgianul Danny Verlinden, care in 1990 a fost neinvins pentru 1.390, insa nu putea spera sa ajunga prea curand aproape de performanta mondiala, care este detinuta de brazilianul Geraldo de Matos Filho "Mazaropi", cel care a fost neinvins timp de 1.816 minute in sezonul 1977-1978.

Manchester United a trecut miercuri seara de Newcastle United, scor 2-1, intr-un meci din etapa a 28-a a campionatului Angliei. In celelalte meciuri care s-au disputat miercuri s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Manchester City-Aston Villa 2-0, Stoke-Bolton 2-0, Wigan-West Ham 0-1, Blackburn-Everton 0-0, Fulham-Hull 0-1 si Tottenham-Middlesbrough 4-0.

Clasament: 1. Manchester United 65p (27 meciuri), 2. Chelsea 58p (28), 3. Liverpool 58p (28)... 20. West Brom 22p (28).