Sport 8 Ianuarie 2009 17:52
Jucatorul roman de tenis Victor Hanescu a castigat miercuri partida cu bielorusul Mikhail Iujnai si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Doha (Qatar), dotat cu premii in valoare de 1.110.000 de dolari
Hanescu l-a invins pe Iujnai in doua seturi, scor 6-2, 6-4, intr-un meci care a durat o ora si 30 de minute.
Pentru calificarea in sferturile de finala, romanul va primi din partea organizatorilor un cec in valoare de 27.650 de dolari si 45 de puncte ATP.

In urmatorul meci, Victor Hanescu il va intalni pe castigatorul dintre Andy Roddick (favorit numarul 4) si Arnaud Clement. Jucatorul roman este calificat si in sferturile de finala ale turneului de dublu, acolo unde face pereche cu americanul James Cerretani. Cei doi ii vor intalni pe Phillip Petzschner (Ger) / Alexander Peya (AUT).