2 Decembrie 2008 , 16:08 in Sport
Gloria Bistrita s-a impus luni cu scorul de 2-0 in fata Gloriei Bistrita in etapa a 17-a a Ligii I, intr-un meci in care oaspetii au ramas inca din minutul 2 in inferioritate numerica, transmite corespondentul NewsIn

Gloria Bistrita: Albut - Frasinescu (Achim 73), Joao Pedro Azevedo, Ciuca, Miclaus - Hora (E. Diogo 46), A. Muresan, Enescu, Velcovici (C. Petre 67) - Coroian, Silvasan. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

Gloria Buzau: Arcaba - Nejneru, Filip, Vlaicu, L. Diogo - D. Popa (Jaber 70), Tavares, Aziz (Cretu 53), Ramos Moreira (Barbu 5) - Vigariu, Cl. Ionescu. Antrenor: Mario Marinica

Cartonase galbene: -
Cartonas rosu: Arcaba 2

Arbitri: Aurelian Bogaciu - Adrian Vidan, Corneliu Fecioru
Stadion: Gloria; Spectatori: 6.000

Cum s-au marcat golurile:
1-0, min. 11: Coroian a deschis scorul cu un sut la coltul stang din interiorul careului.
2-0, min. 39: Cristian Silvasan a impins mingea in poarta din 3 metri, dupa un corner executat de pe partea dreapta, la care Coroian a deviat balonul cu capul, pe spate, pana la el.

Buzoienii au ramas cu un om mai putin pe teren inca din minutul 2, cand portarul Arcaba a fost eliminat pentru un hent in afara careului. Cateva minute mai tarziu, antrenorul Mario Marinica l-a scos din teren pe Ramos Moreira, pentru a-l putea introduce pe portarul de rezerva, Mihai Barbu.

Asistentul Cornel Fecioru, care activeaza ca arbitru din 1995, s-a retras la acest meci. Arbitrul a fost felicitat inaintea inceperii partidei si a primit flori si o placheta din partea Federatiei Romane de Fotbal.
Din cauza afluentei mari de spectatori, cu cinci minute inainte de inceperea partidei, intrarea a fost lasata libera, pentru a putea intra toti doritorii. La acest meci, intrarea a fost gratuita.

Gloria Buzau incheie turul campionatului fara nicio victorie. In cele 17 etape disputate, buzoienii au obtinut doar 3 puncte, venite in urma remizelor cu FC Arges, Steaua si Poli Iasi.

In urma acestei victorii, Gloria Bistrita a acumulat 21 de puncte si a urcat pe locul 12 al Ligii I.
Cele doua echipe s-au mai intalnit pana la acest meci doar de doua ori in Liga I, si fiecare formatie obtinuse cate o victorie.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Gloria Bistrita-Gloria Buzau 2-0.