Girondins Bordeaux, a invins, marti seara, pe teren propriu, pe Guingamp, scor 4-2, si va juca in sferturile Cupei Ligii Frantei, acolo unde campioana din Ligue 1, Olympique Lyon, a ratat calificarea dupa ce a pierdut in fata propriilor suporteri cu Metz, scor 1-3, informeaza NewsIn

Golurile adversarei lui CFR Cluj din Grupa A a Ligii Campionilor au fost inscrise de Tremoulinas (12), Obertan (23, 31) si Cavenaghi (78-penalty). Pentru Guingamp, ocupanta primei pozitii retrogradabile in liga doua din Hexagon, a marcat Dos Santos (34-penalty, 44).

Antrenorul Laurent Blanc a folosit urmatoarea formula: Olimpa - Tremoulinas, Henrique, Diawara, Placente - Obertan, Fernando, Traore, Gouffran - Chamakh, Cavenaghi. Pe parcurs au mai intrat Belion, Wendel si Sertic.

Lyon, adversara Stelei din Grupa F a Ligii Campionilor, a cedat pe teren propriu in fata lui Metz, locul 4 in liga secunda, scor 1-3. Pentru gazde a punctat in minutul 47, in urma unei lovituri de colt, fundasul brazilian Cris, in timp ce pentru oaspeti au inscris Mendy (20), Renouard (27) si Rocchi (66).

Claude Puel a trimis in teren urmatorul "11": Vercoutre - Gassama, Cris, Faure, Grosso, Santos (Makoun 42), Kallstrom (Mounier 84), Juninho - Ederson, Piquionne, Keita (Fred 67).

Tot marti, in optimile Cupei Ligii Frantei, s-au mai disputat partidele Vannes-Auxerre 2-0, Nice-Creteil 3-0, Montpellier-Chateauroux 1-2 si Sochaux-Lens 0-1.