Pilotul britanic al echipei McLaren Mercedes, Lewis Hamilton, a castigat duminica Marele Premiu al Belgiei, a 13-a etapa a sezonului de Formula 1, si isi pastreaza primul loc in clasamentul general, informeaza corespondentul NewsIn

Brazilianul Felipe Massa de la Ferarri a terminat pe locul 2, iar germanul Nick Heidfeld (BMW Sauber) a completat podiumul. Spaniolul Fernando Alonso (Renault) s-a clasat pe locul 4, germanul Sebastian Vettel (Toro Rosso) pe 5, iar polonezul de BMW Sauber, Robert Kubica, a terminat al saselea. In puncte, s-au mai clasat francezul Sebastian Burdais (Toro Rosso), pe pozitia a saptea, si germanul Timo Glock (Toyota), pe locul 8.

Hamilton a bifat a cincea victorie a sezonului, in urma careia a acumulat 80 de puncte si isi pastreaza primul loc in clasamentul general, in timp ce Massa este pe locul 2, cu 72 de puncte, cu cinci etape inainte de finalul sezonului.

18. Kimi Raikkonen (Ferrari) la 2 tururi

Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, a 14-a, va avea loc la 14 septembrie, in Italia.