26 August 2008 , 23:14 in Sport
Pandurii Targu Jiu a castigat luni, scor 3-1, partida cu FC Arges din cadrul etapei a cincea si a obtinut prima victorie din acest sezon, transmite NewsIn

PANDURII TARGU JIU - FC ARGES PITESTI 3-1 (Chibulcutean 27, Piturca 32, Vasilache 68-pen / Doman 51)

• Pandurii: Stanca - Popete, Rus, Chibulcutean, Mandrean (Ghindeanu 54) - Vasilache, Vancea (Ad.Rusu 73), Pacurar, Ilie Iordache - Orac (Stanga 63), Piturca. Antrenor Eugen Neagoe.
  • FC Arges: Bosneag - Ghita, Cazan, Lacusta, Bazzi (I. Poenaru 46) - Nastasie, Carstoiu (Carstoiu 80), Tanase, Doman (Boboaca 60) - Dulcea, Ad. Iordache. Antrenor: Ionut Badea.
  • Cartonase galbene: Vasilache 25, Popete 32, 44, I. Iordache 37, Mandrean 41, Pacurar 47 / Doman 14,
  • Cartonase rosii: Florin Popete 44, Alexandru Piturca 79
  • Arbitri: Sorin Corpodean - Claudiu Tripa, Mircea Toderici
  • Stadion: Municipal - Tudor Vladimirescu; Spectatori: 5.500

Cum s-au marcat golurile:

• 1-0, min 27 : Alin Rus a centrat de la marginea careului, iar Chibulcutean a reluat in poarta cu un sut de la sase metri.
  • 2-0, min 32 : Vasilache a sutat slab din coltul drept careului de 16 metri, Bosneag a scapat mingea din maini, iar Piturca, aflat in apropiere, a reusit sa inscrie din patru metri.
  • 2-1, min 51: Nastasie a sutat puternic de la 10 metri, Stanca a respins in fata, iar Doman a reusit sa impinga mingea in poarta din interiorul careului mic.
  • 3-1, min 68 : Vasilache a executat bine un penalty, trimitand mingea chiar langa bara portii aparate de Bosneag.

Fundasul formatiei gazda, Florin Popete, a fost eliminat in minutul 44 de Sorin Corpodean pentru cumul de cartonase galbene. Dupa ce a primit un avertisment in minutul 32, Popete a primit al doilea galben in minutul 44 dupa ce l-a faultat pe atacantul oaspetilor, Adrian Iordache. In minutul 68, Sorin Corpodean a acordat, corect, penalty pentru Pandurii dupa un fault a lui Cazan asupra lui Pacurar chiar la intrarea in careul de 16 metri. In minutul 72, Roberto Boboaca si Robert Vancea s-au lovit cap in cap la o faza de la marginea careului argesean. Revenit pe teren dupa o perioada de aproape trei saptamani, cat timp a fost accidentat, Vancea a suferit o comotie dupa duelul cu Boboaca si nu a mai putut continua meciul, fiind inlocuit cu Adrian Rusu.

Atacantul gazdelor Alexandru Piturca, a primit cartonasul rosu direct in minutul 79 in urma unui duel cu Monel Carstoiu langa tusa. Fotbalistul argesenilor a fost inlocuit imediat si este suspect de fractura de tibie la piciorul drept. Dupa ce a primit timp de aproximativ cinci minute ingriijiri medicale la marginea terenului, Carstoiu a fost transportat cu ambulanta la Spitalul Judetean. La meci a asistat si fostul manager sportiv al Stelei, Adrian Ilie, care a urmarit jocul alaturi de presedintele echipei Pandurii, Marin Condescu.

Cei aproximativ 30 de suporteri ai lui FC Arges prezenti pe stadion si-au apostrofat favoritii in prima repriza, fiind nemultumiti de evolutia acestora. Fanii i-au cerut patronului Penescu sa trimita mai multi fotbalisti la echipa a doua pentru ca nu au valoare de FC Arges.

CS OTOPENI - AFC URZICENI 1-2 (Chiacu 33/Onofras 5, 45)

• CS Otopeni: Munteanu - Scarlatache, Diogo, Cl. Dumitrescu, Musat - Negru (Menassel 66), Pana, Chiacu, C. Constantin - Manea (Predescu 75), L. Ganea (Draghici 71). Antrenor: Gabi Margarit.
  • AFC Urziceni: Arlauskis - Mehmedovic, Galamaz, N. Epaminonda, Bordeanu - Onofras, Todoran (Apostol 62), Brandan (Burns 71), Mara, Paduretu - Rusescu (Danalache 85). Antrenor: Dan Petrescu.
  • Catonase galbene: Diogo 28, Negru 52, Dumitrescu 73, 81 / Mehmedovic 42, Onofras 80
  • Cartonas rosu: Dumitrescu 81
  • Arbitri: Augustus Constantin - Marcel Savaniu, Dan Rosu
  • Stadion: Astra; Spectatori: 1.500

• 0-1, min. 5: Onofras a marcat cu un sut din interiorul careului, dupa ce a profitat de greseala lui Scarlatache, care a respins inexact o centrare venita dintr-o lovitura libera executata de Mara dupa partea dreapta.
  • 1-1, min. 33: Chiacu a inscris in stanga lui Arlauskis cu un sut din marginea careului de 6 metri, dupa o gafa in lant a fundasilor adversi, care au respins o centrare exact in picioarele atacantului gruparii din Otopeni.
  • 1-2, min. 45: Onofras a fost lansat cu o pasa in adancime, a intrat in careu si a sutat plasat in dreapta lui Munteanu.
  • Partida dintre CS Otopeni si AFC Unirea Urziceni a fost prima in care cele doua echipe s-au intalnit in Liga I.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Etapa 5, ultimele partide.