Sport 18 August 2008 22:33
Borussia Dortmund a castigat sambata, in deplasare, in fata formatiei Bayer Leverkusen, scor 3-2, in timp ce FC Koln, la care atacantul roman Sergiu Radu a evoluat titular timp de 72 de minute, a pierdut pe terenul lui Wolfsburg, scor 1-2

Rezultatele meciurilor de sambata din prima etapa din Bundesliga:

Arminia Bielefeld-Werder Bremen 2-2 (Wichniarek 74, 81/Rosenberg 60, 80)

Bayer Leverkusen-Borussia Dortmund 2-3 (Helmes 21, Kiesling 83/Valdez 4, Kringe 36, Subotic 48)

Energie Cottbus-Hoffenheim 0-3 (Ibisevic 16, 76, Ba 54). La gazde, atacantul roman Emil Jula a ramas pe banca de rezerve tot meciul

Karlsruhe-Bochum 1-0 (Eichner 29)

Schalke 04-Hannover 96 3-0 (Bordon 2, Kuranyi 7, 64)
Wolfsburg-FC Koln 2-1 (Gentner 48, Misimovic 78/Novakovic 20). La oaspeti, atacantul roman Sergiu Radu a jucat titular si a fost inlocuit in minutul 72.

Bayern Munchen si Hamburg au remizat vineri, scor 2-2, in primul meci al etapei

Marica a marcat un gol pentru VfB Stuttgart in victoria cu Borussia Monchengladbach
Atacantul roman Ciprian Marica a reusit sa marcheze un gol pentru echipa germana VfB Stuttgart in meciul castigat duminica, scor 3-1, in fata gruparii Borussia Monchengladbach, in prima etapa din Bundesliga, informeaza Kicker.
Marica a fost titular la oaspeti si a inscris in minutul 26, reusind goul de 2-0 al echipei sale. El a evoluat pana in minutul 75, cand a fost inlocuit cu Khedira. Primul gol a fost marcat de Hitzlsperger (15). Pentru VfB Stuttgart a mai inscris Gomez, in minutul 44.
Golul gazdelor a fost reusit de Friend (60). La partida de pe stadionul Borussia Park au asistat 47.000 de spectatori.
Tot duminica a avut loc si meciul Eintrach Frankfurt-Hertha Berlin, scor 0-2 (Rafael 44, Ebert 60).
Clasament: 1. 1899 Hoffenheim 3p, Schalke 04 3p, 3. VfB Stuttgart 3p.