"Persoanele fizice si juridice care in decursul unui an calendaristic nu au fost sanctionate si nu au cumulat puncte de penalizare vor primi ca bonus, pentru anul urmator, doua puncte, fata de pragul de 15 puncte pentru care se suspenda exercitarea dreptului de a conduce", se arata in propunerea de lege care modifica OUG 195/2002.
Noul Cod Rutier, dusmanul soferilor agresivi
Propunerea legislativa a fost initiata de deputatii Marian Ghiveciu si Ioan Sorin Roman (PSD), relateaza capital.ro.
Legea are un caracter organic iar Senatul este prima Camera sesizata in acest caz. Propunerea de lege va fi transmisa, in forma initiatorului, Camerei Deputatilor.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 23 februarie – 1 martie 2026: decizii inspirate și ajustări...
Sursa: garbo.ro
-
Accident grav în halfpipe la JO 2026: Finley Melville Ives, scos pe targă...
Sursa: kudika.ro