"Eutanasierea este impotriva demnitatii umane. Dar nu asta este neaparat motivul constitutional, asta este un altfel de motiv, este un motiv pe care o sa-l inteleaga cine poate sa-l inteleaga", a declarat presedintele Curtii Constitutionale, citat de evz.ro.
Cat despre textul legii, presedintele Curtii Constitutionale a spus ca acesta a fost scris gresit.
"Este confuz si nu poate fi aplicat pentru ca face un amalgam intre mai multe alineate. De exemplu, spune ca, in situatia cainilor care nu sunt revendicati in 30 de zile de la data la care au fost luati la adapost, se poate lua una dintre urmatoarele masuri si insira acolo mai multe masuri, dintre care una este eutanasierea, dupa care spune sau doua dintre acestea combinate. Ei, imaginati-va un caine eutanasiat si pe urma aruncat in strada", a spus Zegrean.
Augustin Zegrean a mai declarat ca motivarea deciziei CCR de a desemna legea eutanasierii ca neconstitutionala a fost deja scrisa. Ea urmeaza sa fie citita in plenul curtii si apoi publicata in Monitorul Oficial. Cel mai probabil, motivarea deciziei se va afla saptamana viitoare.
Citeste si Voinescu despre eutanasierea maidanezilor: Astept motivarea deciziei
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro