Serviciul de Protectie si Paza a cumparat marti o ambarcatiune rapida, cu aproape un miliard de lei vechi, circa 25.000 de euro, prin licitatie publica. Este vorba despre o „barca cu motor si peridoc“, in valoare totala finala de 93.900 de lei, achizitionata de Unitatea Militara 0149 F a SPP. Specificatiile se regasesc pe site-ul oficial e-licitatie.ro.
Achizitia de catre SPP a unei ambarcatiuni rapide nu este intamplatoare. Presedintele Traian Basescu a anuntat, la inceputul acestei veri, la o intalnire cu responsabili din turism, ca ar prefera ca, in perioadele de relaxare de pe tarmul Marii Negre, sa conduca o ambarcatiune cu motor, pe mana celor de varsta sa, carora nu li se mai potriveste o barca traditionala cu vasle, asa cum erau obisnuiti in tinerete.
Or, dupa cum se stie, seful statului prefera intimitatea in momentele de relaxare si nu prea agreeaza prezenta garzilor de corp.
Asa ca membrii garzilor sale de corp aveau ca alternativa la inchirirerea unei salupe banala imprumutare a unei barci cu vasle de la salvamarii din Neptun. Cat si cum s-ar fi putut tine dupa salupa lui Traian Basescu, avand in vedere ca este stapan pe timona, este lesne de imaginat.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro