Zeci de oameni au iesit ieri in strada, solicitand reluarea alegerilor cu alti candidati decat cei inscrisi in cursa.
Pana la ora 16.00, in comuna Voinesti nu s-au inregistrat violente, dar oamenii s-au strans in fata primariei, blocand accesul in incinta primarului numit, Gheorghe Dobreanu. "Va intra in primarie doar atunci cand o va castiga cinstit. Pana atunci, sa stea afara. Noi am votat ceva si ni se serveste altceva", declara Maria Lenitchi, pensionara din Voinesti.
"Hotii! Hotii!", "Nu vrem primar numit de Bucuresti", "Vrem alegeri democrate!", scandau oamenii veniti cu zecile in mica piata din fata Primariei Voinesti, judetul Iasi. Satenii sunt nemultumiti ca BEC l-a validat pe candidatul liberalul, desi votul de duminica a fost castigat de social-democratul Neculai Ivascu, dupa ce acesta a decedat.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop detaliat AUGUST 2026 pentru toate zodiile: mega energia eclipselor...
Sursa: garbo.ro
-
Angela Similea, cadoul suprem de ziua ei: fiul din America a venit acasă cu...
Sursa: kudika.ro