Basescu a subliniat ca ziaristii pot sa-l critice, dar nu sa-l jigneasca. "Este singurul lucru pe care il cer presei si, daca nu va respecta acest lucru, imi iau libertatea sa am dreptul la riposta pe masura modului in care ma jignesc". Seful statului a afirmat ca nu doreste sa dea indicatii presei si nici s-o controleze, argumentind ca nu a solicitat pina acum nici o intilnire cu Clubul Roman de Presa. "Chiar stiindu-se acest lucru, s-a incercat crearea unor scandaluri de genul 'Basescu implicat in schimbarea conducerii TVR>>, in conditiile in care niciodata nu am pus aceasta problema. Sau s-a lansat, pe dedesubt, 'Basescu implicat in schimbarea conducerii de la Adevarul>>. Sint povesti", a spus presedintele, detaliind astfel ce intelege prin jignirile din presa.
Aceasta este cea de-a doua critica formulata de seful statului la adresa ziaristilor in ultimele zile, el afirmind, recent, ca intoxicari de presa ca acelea din cazul ziaristilor romani rapiti in Irak nu s-au mai vazut de la revolutie.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro