De zece zile la Ministerul Agriculturii nu se mai poate promova nici un act normativ si nu mai poate fi efectuata nici o plata. Sint sume mari de bani care trebuie acordate agricultorilor ca subventii, dar nu mai pot fi platite nici salariile angajatilor sau cheltuielile de intretinere. Pentru ca dupa revocarea din functie a ministrului Gheorghe Flutur nu mai exista nici o persoana care sa poata semna in calitate de ordonator principal de credite, ministerul nu poate comanda nici pixuri sau hirtie igienica.
Premierul trebuia sa stabileasca inlocuitorul
Fostul ministru spune ca situatia nu i se poate imputa pentru ca nu avea puterea de a delega atributiile. "In momentul in care am fost revocat nu mai aveam nici o putere. Eu delegam puterea pentru perioada cind eram plecat din minister, dar ramas in functie. Daca nu mai aveam calitatea de ministru nu mai puteam semna un document de delegare de atributii. Premierul a fost prea grabit sa ma demita si nu s-a mai gindit ca trebuie sa aiba in vedere buna functionare a ministerului. Nu a prevazut ca se va crea o asemenea situatie si ca este nevoie de cineva care sa preia atributiile ministrului, chiar daca nu avea pregatit un inlocuitor", a spus fostul ministru Gheorghe Flutur.
Despre autor:

Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Cum să investești într-un startup: primii pași
Sursa: start-up.ro
-
Raportarea ESG și de ce este esențială pentru orice companie listată la bursă
Sursa: green.start-up.ro
-
Povestea Precious Circuit, start-up-ul fondat de doi tineri care fac...
Sursa: retail.ro
-
Părintele Porfirie: Medicamentul şi marele secret pentru creşterea copiilor
Sursa: garbo.ro
-
CEC Bank, profit net de 54,2 milioane de lei în primul trimestru din 2022
Sursa: futurebanking.ro
-
Suflete pereche: Iubirea necondiționată dintre doi oameni
Sursa: kudika.ro
-
Media din gimnaziu ar putea să nu mai conteze la admiterea la liceu. Sorin...
Sursa: wall-street.ro