"Legea Ciomu" au denumit ieri deputatii liberali legea ANI, de infiintare a unui organism de control al averii demnitarilor.
In ciuda avertismentului scris de comisarul european Franco Frattini, deputatii UDMR si-au impus nestingheriti amendamentele la legea de organizare a Agentiei Nationale de Integritate.
Cu ajutorul PC, PRM si PSD, ei au eliminat complet posibilitatea audierii sotului, a sotiei sau a oricarei persoane care poate da relatii despre dobindirea de bunuri si valori ce nu pot fi justificate. In schimb, in conformitate cu noul rol de control al declaratiilor de avere si nu al averii propriu-zise, inspectorii vor compara averea dobindita in timpul mandatului cu veniturile declarate.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro