"Din punct de vedere legal, este o licitatie absolut corecta, si trebuie sa tineti cont de faptul ca tot procesul de privatizare a fost conceput de un consultant in privatizare care este una din cele mai mari firme din lume in domeniul consultantei, PricewaterhouseCoopers, selectata de Guvernul Boc, nu a fost selectata de noi, si de asemenea in colaborare cu Oficiul Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie", a afirmat Chitoiu, potrivit MEDIAFAX.
Chitoiu a fost intrebat daca iti va da demisia, asa cum a promis, in cazul in care privatizarea Oltchim se dovedeste un esec.
"Raspund cu functia daca este din vina noastra, a Ministerului Economiei sau a Guvernului. (...) Modul cum s-a desfasurat si cum a fost construit contractul de vanzare-cumparare si intreg procesul de privatizare nu este o vina", a raspuns ministrul.
Chitoiu a aratat ca, in situatia in care contractul nu va fi semnat de Dan Diaconescu, nu va fi afectat acordul cu Fondul Monetar International.
El a adaugat ca nu crede ca se va ajunge la lichidarea Oltchim si ca Dan Diaconescu va plati pretul pe actiuni si isi va onora toate angajamentele legale din oferta de cumparare.
De asemenea, Chitoiu a spus ca nu crede ca in spatele lui Dan Diaconescu sa afla grupul Gazprom.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
FOTO: Destinații de schi aproape de casă pentru vacanța de iarnă 2025–2026....
Sursa: kudika.ro