Ponta a spus ca Grupul Socialist din Parlamentul European si premierii socialisti ai tarilor Uniunii Europene sustin integrarea Romaniei in spatiul Schengen, transmite MEDIAFAX.
"Probeleme sunt in alta parte, nu la noi (socialistii-n.r.)", a spus liderul PSD.
El a aratat ca motivul pentru care Romania nu este sustinuta de unele tari este pentru ca acestea considera ca administratia de la Bucuresti este corupta si incurajeaza crima organizata, si nu pentru ca "nu s-au pus sarma ghimpata si camere video la frontiera".
Ponta a mai spus ca aceasta stampila pusa pe un guvern al unei tari UE va fi stearsa foarte greu.
"Avem un grad de coruptie care ne pune in afara Europei. Nu problemele tehnice, ci problemele coruptiei si crimei organizate incurajate de Guvernul Romaniei sunt cauzele", a spus Ponta.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Cafeaua crește pulsul și tensiunea arterială: e adevărat? Ce arată dovezile...
Sursa: garbo.ro
-
VIDEO. Ministerul Afacerilor Externe: Un zbor de repatriere asistată din...
Sursa: kudika.ro